PROFESIONÁLNÍ AUTOŘI

Náš tým tvoří vysokoškolsky vzdělaní autoři s dlouholetými zkušenostmi s tvorbou odborných textů.

DODRŽOVÁNÍ TERMÍNŮ

Podklady předáváme vždy v dohodnutých termínech. Nabízíme také možnost expresního vypracování podkladů.

100% ORIGINALITA

Všechny doklady jsou vypracovány jako originál na základě požadavků klienta. Nehrozí žádné plagiáty.

CENOVÁ NABÍDKA DO 24 HODIN

Okamžitě vám přidělíme vhodného autora, který do 24 hod. posoudí vaše individuální požadavky a pošle cenovou nabídku.

Odborný jazyk v závěrečné práci

Bakalářská a diplomová práce využívá ke komunikaci se svým čtenářům především odborný jazyk. To znamená, že musí srozumitelná, zachovat si čistou stylistiku a obsahovat takové odborné výrazy, které ji spojují s oborem a tématem, které se v práci věnujete. Jak toho dosáhnout?

Zachovejte odbornou terminologii

Odborný jazyk v běžném života, pokud netrávíte den a noc na akademické půdě, dosáhnete těžko. Proto pokud chcete pomoci své práci, věnujte dostatek času odborným knihám, ze kterých se chystáte citovat či parafrázovat. To se vám podaří například tak, že publikaci čtete celou, nebo pokud vám to její tloušťka nedovoluje, věnujete pozornost alespoň úvodu.

Věnovat pozornost pouze těm částem, které nezbytně potřebujete pro použití v práci, obvykle znamená, že se vám nepodaří do samotné zpracovávané problematiky proniknout hlouběji. Odborné publikacím byste měli ideálně věnovat pozornost celé studium, aktivně s nimi pracovat při tvorbě seminárních prací a projektů a sem - tam nahlédnout do knih i mimo povinné normy. V psaní závěrečné práce vám to velmi pomůže. Terminologii však získáte, s přihlédnutím na váš obor, i poslechem dnes populárních podcastů, čtením vědecko - naučných knih (studentům fyziky snad netřeba představovat knihy Martina Mojžíše) a sledováním pořadů z vašeho prostředí.

Odborné výrazy musíte poznávat

Každý obor má výrazy, se kterými se studenti setkávají donekonečna. Veřejná správa oblibě termíny jako samospráva, státní deficit a veřejné zakázky, ekonomové zas znají dennodenní výrazy mikroekonomie, makroekonomie či řízení trhu. Nevěřili byste kolik studenti však spolu s ukončením školy přiznají, že o významu těchto slov nemají ani představu. A to je chyba. Při psaní práce se budete setkávat s novými i starými výrazy. Sežeňte si proto odborný slovník z vašeho oboru nebo zapněte internetový vyhledávač. Ten vám pomůže pochopit přesné znění či poučku každého odborného slova.

Pokud si výrazy nepamatujete, klidně si je pište na papír. Může se stát, že je při prezentaci práce budete potřebovat znát a taková pomůcka vám pomůže vrýt si je hluboko do paměti. Jednoduché a efektivní.

Stylistika bývá problém

Pokud jste již nějaký ten rok na univerzitě, nedostatečně odborný text poznáte na první pohled. Zní velmi zvláštní, věty jsou dlouhé, ztrácíte se v něm. I celkové znění jednotlivých vět zní jaksi kostrbatě. Tomuto se vyhnete dvěma způsoby, buď si na získání dovedností dáte záležet, na což však potřebuje několik let aktivního psaní odborných textů, nebo budete jednotlivým úsekům práce věnovat více pozornosti.

Prvním pravidlem je neopakovat se. Pozornému oku neujde, že už dvě minuty čte stejnou větu v jiném znění, což baví opravdu málokoho. Proto pokud jste již něco řekli, nehledejte způsob, jak to zopakovat jinými slovy. Neobstojíte, i když si potřebujete nahnat slova navíc.

Správným způsobem je parafrázováno vlastních myšlenek. Cokoliv si přečtete, v mysli si preopakujte, jak jste text pochopili a s použitím odborných výrazů to dejte na papír. Dejte si načas, přemýšlejte, hledejte pojiva v jednotlivých textech, abyste v práci vytvořili opravdu originál. Vyjadřujte se stručně, pokud potřebujete rozvitých větu, použijte nanejvýš tři za sebou jdoucí jednoduché věty.

Věty přesahující půl strany nejsou dost dynamické a čtenář se v nich ztrácí. Kromě toho autor textu zvykne zapomenout vypointovať myšlenku. Krátké věty budou mít zaručeně větší úspěch. Dalším důležitým bodem je používání sloves. Vyměňte činný rod za trpný a uvidíte ten rozdíl. Co to znamená? Namísto spojení Předmět je vyjádřen použijte Předmět vyjadřuje. Vidíte ten rozdíl? Některým studentům se zdá trpný rod odbornější, není to však pravda. Naopak činným rodem nejen držíte čtenáře v kurzu, ale dáváte pocítit, že jste v tématu doma.

Nepoužívejte zbytečné zájmena, které obírají text o důvěryhodnost (ten předmět, ta schopnost, on se vyjádřil, pro tyto překážky ...). Vyhýbejte se zbytečným příslovce. Jak řekl známý spisovatel Stephen King: "Cesta do pekla je vydlážděná příslovci."

Dejte na jeho radu a škrtajte vše navíc.

Gramatika naše každodenní

Odborný text by měl být samozřejmě i text bez zbytečných chyb. Čárky, čárky, nejistota, zda jste použili vybrané slovo, to vše si můžete ověřit v Pravidlech slovenského pravopisu, nebo svou práci svěřit za čokoládu studentovi slovenského jazyka, který je v opravování jako doma.

Nespoléhejte, že má váš počítač šestý smysl. Množství drobností vám ve stresu unikne a systém jejich nevyhledá, ale v práci budou doslova jako pěst na oko.

Ověřujte si i velká a malá písmena, protože především v těchto drobnostech se sem - tam vyskytnou nějaké změny. Ať vás na to nakonec neupozorní odborná komise. Stejná pravidla platí, pokud používáte slovíčka z cizího jazyka nebo přepisujete jméno autora.

Pozor na nespisovné slova

Zdá se, že na to netřeba upozorňovat, ale přece se to stává. V odborném textu, pokud jste se nerozhodli vytvořit nářeční nebo pouliční Bratislavsky slangový slovník, nemají co dělat vulgarismy nářeční slova, archaismy ani vámi vymyšlené výrazy. Umělecké slova přenechte spolužákem ze slovenského jazyka.

Zde je důležité podotknout, že pokud parafrázovat text autora, který obsahuje archaickou, zastaralou skladbu vět příliš umělecké spojení a podobně, parafrázujte ho tak, že text zároveň modernizovat. Použijte však klíčové výrazy, na které se text odvolává. Vaše bakalářská a diplomová práce si musí i při výběru starších materiálů zachovat aktuálnost a srozumitelnost