Je možné, že jste ke své závěrečné práci zvolili nevhodné téma a nyní nevíte, jak dál.
Nejste určitě ani první, ani poslední komu se to stalo. Téma své práce máte schválené, pustíte se do přípravy a najednou zjistíte, že vůbec nevíte, jak začít, anebo jak v rozdělané práci pokračovat. Situace jistě nepříjemná, nikoli neřešitelná.
Za prvé byste měli zajít za vedoucím své závěrečné akademické práce a poradit se s ním o tom, jak dále postupovat. Nastat totiž může hned několik možností – změnu tématu vám povolí a budete ji odevzdávat v původním termínu; změnu vám povolí, ale práci odevzdáte v pozdějším termínu; stát se může i to, že vám změnit téma povoleno nebude a vy budete muset najít novou inspiraci a tak jako tak se původním zadáním co možná nejlépe prokousat.
Jak tedy zvolit to pravé téma bakalářské práce, diplomové práce či ostatních závěrečných vědeckých prací, abyste se výše uvedeným trampotám dokázali vyhnout?
Rozhodně je nutné předem o tématu poctivě rozmýšlet a zvolit to, co je vám nejbližší, čemu rozumíte, co budete schopni zpracovat a následně ještě obhájit. Připravte si osnovu práce, podle níž budete postupovat, vytvořte si hlavní kapitoly a jednotlivé podkapitoly a můžete se pustit do výběru zdrojů. Jejich seznam určitě budete mít k dispozici.
Předpokládá se, že každý student začíná návštěvou knihovny a vybírá si příslušnou odbornou literaturu. Zde doporučujeme knihy si předem objednat, aby se nestalo, že vás jiní předběhnou. Kromě knih můžete čerpat z odborných časopisů, a z internetových zdrojů. Avšak tady pozor! Hodně internetových informací je zastaralých, mnohdy není u článků a textů uvedeno ani datum, takže se uživatel naprosto nedokáže zorientovat v tom, zda jsou informace ještě platné či nikoliv.
Pokud uvíznete v situaci, kdy budete muset přepracovat už odsouhlasené téma, zkuste se obrátit na profesionální společnosti, které zaměstnávají vysokoškolsky vzdělané odborníky a s vaší prací vám mohou významně pomoci.