Měli jste už kdysi touhu po studiu na vysoké škole, ale nikdy jste se k němu – ať už vlastní vinou, či z jiných důvodů – nedostali? Zakládali jste rodinu, stavěli dům a bylo zapotřebí vydělávat peníze? Avšak dříve či později důvody, pro něž jste prozatím nestudovali, pominou, a vy se klidně můžete na vyšší nebo vysokou školu přihlásit. Kdykoliv. Studovat můžete při zaměstnání, i s rodinou. Pro takovéto případy je určeno dálkové nebo distanční studium.
Distanční vzdělávání je založeno víceméně na samostudiu, s pomocí speciálně zpracované metodiky a písemných studijních materiálů, které jsou doplněny o multimediální vzdělávání – např. internet a televize, a pouze v nezbytném rozsahu je doplněno prezenční formou – semináře, konzultace, apod. Vše je přizpůsobeno tak, aby vysokoškolského vzdělání mohla docílit jak třeba žena na mateřské dovolené, tak zaměstnaný otec rodiny.
Studenti s distanční formou studia mají vysokou odbornou podporu - jsou informováni o studijních možnostech, motivováni ke studiu individuálním studijním programem a vlastní vzdělávací strategií, a také individuálním rozvrhem a termíny zkoušek či odevzdávání samostatných prací – semestrálních, ale i závěrečných. Samozřejmá je i psychologická pomoc pro dospělé studenty, kteří by měli se studiem při zaměstnání jakékoliv problémy. Pro samostudium je učivo rozděleno do menších částí, s následnou kontrolou pedagoga. Tak je možné látce porozumět, případně se ji naučit aplikovat do praxe, a poté pokročit k další etapě studia.
Velice prospěšná je multimediální výuka. Její velká výhoda je v tom, že ji studující vnímá více smysly, tudíž se látka do paměti lépe ukládá. Dalším přínosem je vysoká dostupnost informací a možnost elektronické komunikace s pedagogy.
V distančním vzdělávání je důležitá role tutora. Není to klasický učitel, který by látku přednášel, ale pomáhá konzultacemi, hodnotí studentovy samostatné práce, a vede a podporuje ho tak, aby se mu zdařilo dokončit školu úspěšně.