PROFESIONÁLNÍ AUTOŘI

Náš tým tvoří vysokoškolsky vzdělaní autoři s dlouholetými zkušenostmi s tvorbou odborných textů.

DODRŽOVÁNÍ TERMÍNŮ

Podklady předáváme vždy v dohodnutých termínech. Nabízíme také možnost expresního vypracování podkladů.

100% ORIGINALITA

Všechny doklady jsou vypracovány jako originál na základě požadavků klienta. Nehrozí žádné plagiáty.

CENOVÁ NABÍDKA DO 24 HODIN

Okamžitě vám přidělíme vhodného autora, který do 24 hod. posoudí vaše individuální požadavky a pošle cenovou nabídku.

Největší překážka bakalářské a diplomové práce? Prokrastinace!

Témata jsou vybrány, půjčování knih je v plném proudu a spolužáci dokončují první kapitoly. Jen ve vašem složce diplomová práce stále nesvítí ani jediný řádek. Tento problém, který trápí především lidí ve svobodném povolání a studentů, tedy těch, kteří mají sice povinností nad hlavu, ale poměrně volné termíny, se nazývá prokrastinace.

Prokrastinace, jak se domnívají psychologové, je jedním z největších novodobých překážek výkonnosti. Vzniká z několika příčin. Buď jste jako student doslova zavalený povinnostmi a mozek jejich ve stresu podvědomě "odsouvá" na neurčito, nebo prostě nejste typ, který by si uměl sednout nad diář, vyznačit vlastní termíny a pustit se do práce. Důvodem může být i lenost, ale s tou se dá co to dělat.

Pokud vás prokrastinovanie, tedy odsouvání dat, povinností a práce doslova ubíjí, je čas s tím něco dělat. Najděte si během vánočních svátků čas a udělejte něco pro sebe a svou práci. Začněte odbouráváním prokrastinace. I když to vypadá jako boj s vlastní vůlí a zlozvyky, možná vás překvapí, že to není tak těžké.

Kalendář a timemanagement

Vypněte aplikace, smart hodinky a připomínky v telefonu. Proč? Zaprvé proto, že existuje něco jako svalová paměť. Pokud chytíte do ruky diář, kalendář a začnete psát, pomáháte tím mozku soustředit se na očekávané úkoly. Přesvědčíte hlavu, aby to, co píšete, brala jako závazné termíny a naladila se na blížící povinnosti.

Druhou důležitou věcí je, že aplikace a pípání telefonu vás akorát tak svádějí, abyste kromě vypnutí připomínky proběhly nástěnku na sociálních sítích, zkontrolovali kamarádů na lyžování, přečetli aktuality ve světě a zahlasovali, zda má některá celebrita hezké nebo ošklivé šaty. Vypnutí jedné aplikace se tak rovná hodince času, který vám vyšumí pod rukama.

Nezapomeňte na důležitý efekt odměny. Pokud si prostě sednete, napíšete seznam úkolů a ty během dne / týdne odškrtávat, stoupá vám sebevědomí a povinností viditelně rozepne. Který student by z toho neměl radost?

Pravidlo třiceti minut

Říká se, že jde o jedno z nejdůležitějších tajemství úspěšných lidí. Kdysi naše babky používali malé červené plastové jablíčko, které nastavili na třicet minut. To byl čas, kdy měl koláč upéct v troubě. Stejný trik používají i manažeři a mnoho šikovných lidí. Pokud chtějí zvládnout nepříjemnou roli, nastaví časovač na určitou (nepříliš dlouhou) dobu a pustí se do zadání. Nepříjemné? Možná. Užitečné? Rozhodně.

Celý princip funguje na psychologickém efektu. Pokud víme, že těžká zda neoblíbená aktivita má "konec", že nad ní nebudeme sedět celý večer namísto dobrého filmu, ale například jen tu zmíněnou půl hodinku, jde nám robota jaksi více od ruky. Zkrátka, víme, že trápení bude mít svůj konec. Mimochodem stejná pomůcka vám usnadní i cvičení či úklid.

Rozdělte si úkoly

V knize 7 návyků skutečně efektivních lidí se dočtete, že v našem životě existují více typů úloh. Jednotlivé popisy dáme stranou. Zapamatujte si jen, že největší chyba v efektivitě je mýlit si nezbytné úkoly s těmi důležitými. A nahrazovat důležité děláním nedůležitých. Jak je rozeznáme? Nezbytné úkoly jsou ty, které musí být splněny na konci dne. Nezbytné je odepsat profesorovi na mail, dát bakalářskou práci do tisku, přinést si na zkoušky vše, co je potřebné k prezentaci.

Důležité úkoly jsou však jiné. Správně napsat kapitolu, přečíst knihu, která tvoří gro diplomovky, vyhledat adekvátní citace, vytvořit hodnotnou praktickou část. Důležité úkoly jsou ty, které mají pro naše studium dlouhodobé důsledky. Jsou méně příjemné, výsledek nevidět hned, ale vaše hlavní energie by měla směřovat právě sem.

Nezbytné úkoly jsou většinou ty příjemné. V jaké barvě bude vazba diplomky? Co si obléknu na zkoušky? Komu napíšu věnování dovnitř závěrečné práce? Ty si nechte jako odměnu úplně na závěr, nedovolte mysli, aby jim v procesu tvorby věnovala příliš mnoho času.

Pozor na rušiče

Abyste pracovali efektivně, četli, psali, co probírali množství materiálu, musíte pracovat v prostředí, které vám vyhovuje. Někdo se dokáže soustředit v kavárně, někdo miluje atmosféru knihovny. Někdo však potřebuje svůj stůl, ticho, dostatek světla. Zaměřte se tedy na to, abyste mohli koncentrovat. Pokud potřebujete klid a prostor, ukliďte si na stole a nechte na něm jen místo na notebook, knihy a lampu.

Vypněte rádio, televizi, zrušte různé podmasy, které vás odtrhnout od práce. Ne, při poslechu soutěže v rozhlase se nebude dobře soustředit. Nejlépe se vám bude pracovat v dobře vyvětrané místnosti a s pocitem, že nebudete muset nikam odbíhat. To znamená, že nemusíte ještě skočit do knihovny pro knihu, že výsledky průzkumu vás čekají v počítači a máte dost navařeného čaje na cele odpoledne.

Zapojena hlava

Pokud máte pocit, že vám přes veškerou snahu padá únavou hlava, nedokážete se soustředit a práce nejde tak, jak má, mozek potřebuje přestávku. Při dlouhodobé psychické zátěži (a psaní diplomové práce ní rozhodně je) potřebujete vyvážit vypětí.

Někdy stačí jen pravidelná procházka, několik protahovacích cviků před samotným psaním či procházka po místnosti. Velkou pomocí je i vyměnit na chvíli židli za gymnastický balón či změna místa. Pokud jste dosud seděli za pracovním stolem, přesuňte se do obýváku, k jídelnímu stolu nebo se k notebooku postavte. To pomáhá především při psaní v noci, kdy už tělo opravdu protestuje.

Nikdy nechoďte na doraz sil. Možná se vám podaří dva či tři dny po sobě potáhnout, ale pak se snadno stane, že hlava odmítne spolupracovat a vám doslova dojdou slova a nápady. Raději každý den hodinka, než dva dny naplno a dalších pár ani věta.

Prokrastinace se dá porazit různými způsoby. Tím nejlepším zůstává správná motivace a vidina odměny na konci zkouškového období.