Jedná se o školní písemný úkol, který se zpracovává na středních, vyšších odborných a vysokých školách. Na VOŠ a VŠ je hodnotná seminární práce podmínkou k získání k zápočtu z daného předmětu.
Rozsah práce není stanoven žádnou normou, záleží v podstatě na studijním oboru, předmětu a požadavku toho kterého pedagoga. Délka seminární práce zpravidla nepřesahuje pět normostran (9 tisíc znaků).
Co však musí být bezpodmínečně dodrženo, je obsah a forma odborného textu. Práce musí mít přehlednou strukturu – to znamená:
- titulní stránka, obsah
- úvod – zde je zapotřebí uvést, o čem seminární práce pojednává, co je jejím úkolem a také cílem, jaký postup volíte, anebo co vás k tomuto tématu vedlo
- stať (tedy hlavní, teoretická část) – v této části bude odborný článek na zvolené téma; lze používat i citace, komentáře, poznámky, vlastní názory, ale důležité je držet se neustále v odborné rovině; při citacích se musí dodržovat pravidla, stanovená citační normou (ČSN ISO 690) a také vnitřními předpisy daného vzdělávacího institutu
- závěr – tady se uvádí zhodnocení poznatků; závěr je doplněn seznamem literatury, z níž autor seminárky čerpal; při použití literárních zdrojů nestačí text studijní literatury jen přetlumočit, nýbrž student musí sám uchopit téma a přinést svůj vlastní analytický a komparativní vhled
Praktická část je obvykle tvořena přílohami jako jsou tabulky, grafy a schémata, které vyhodnocují či dokládají vaše odborné poznatky, uvedené v teoretické části.
Při psaní jakékoliv školní práce nezapomínejte na spisovnou češtinu a správnou gramatiku.
Nemají-li studenti možnost vypracovat tento úkol v daném termínu – někdo má třeba už rodinu, anebo studuje při zaměstnání, anebo tápou v některých tématech, mohou se obrátit na profesionály, kteří jim, po dodání patřičných podkladů, se seminární prací pomohou.